Ethereum Nedir ?

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz popüler para birimlerinden biri olan Ethereum; akıllı sözleşme (komut dosyası) işlevselliğine sahip, açık kaynak kodlu, halka açık, blok tabanlı, dağıtılmış bilgi işlem platformudur.


Ethereum, uluslararası bir ortak düğüm ağı kullanarak komut dosyalarını çalıştırabilen merkezi olmayan bir Turing tam sanal makinesi ya da diğer adıyla Ethereum Sanal Makinesi ile işlem görür. Ethereum, hesaplar arasında aktarılan ve gerçekleştirilen hesaplamalar için katılımcı düğümleri telafi etmek için kullanılabilen “eter” isimli bir şifreleme simgesi de sağlar. Gas adında dahili bir işlem fiyatlandırma mekanizması ise, spam’ı azaltmak ve kaynaklarını ağ üzerinde tahsis etmek için kullanılır.

Ethereum, ilk defa 2013 yılının sonlarında Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında bir şifreleme araştırmacısı ve programcısı olan Vitalik Buterin tarafından önerildi. Buterin' in kendisi tarafından bile beklenmeyen büyük bir ilgi ile karşılaşan ethereum diğer altcoinlerle karşılaştırıldığında çok fazla yenilik içeren bir sistemdir.Geliştirme, Temmuz-Ağustos 2014 sırasında çevrimiçi bir crowdsale tarafından finanse edildi. Sistem 30 Temmuz 2015’te yayına alındı.Ethereum Bitcoin mantığına benzer olarak ağa giren kullanıcının kendi bilgisayar donatımlarıyla yeni coinler üretebileceği şekilde çalışmaktadır.Yeni coin üretmek için GPU ekran kartı kullanılır,Bitcoindeki gibi CPU kullanılmaz.